Yazın Sıcağı Değil, Otellerin Fiyatları Yakacak! Yerli Turiste Yönelik TESK Uyarısıyla Gözler Fiyatlarda!

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken, yüksek otel fiyatlarının yerli turistleri olumsuz etkilediğini belirterek, yerli turistlerin yurt dışına yönelmesini engellemek için çözümler üretilmesi gerektiğini vurguladı.

OTEL FİYATLARI YERLİ TURİSTLERİ YURT DIŞINA YÖNLENDİRİYOR

Palandöken, Dokuz günlük bayram tatili süresinde otel fiyatlarının yüksek seyretmesinin yerli turistleri yurt dışı tatillerine yönelttiğini ifade etti. 2024’te turizm sektöründen önemli katkılar beklerken yerli turistlerin yurt dışı tatillerine yönelmesinin önüne geçilmesi gerektiğini dile getirdi. Palandöken’in verdiği bilgilere göre, bayram tatili süresince 6,8 milyon kişi hava yolu ile seyahat etti ancak yüksek enflasyon ve döviz kurlarındaki artış nedeniyle otel fiyatlarının yükselmesi yerli turistlerin yurt içinde seyahat etmesini zorlaştırıyor.

İÇ TURİZMDE YERLİ TURİSTE TEŞVİKLER ARTIRILMALI

Palandöken, Türkiye’nin turizm potansiyelinin daha yüksek olduğunu belirterek, iç turizmde yerli turiste teşvik mekanizmaları ve promosyonlar ile sorunların giderilmesi gerektiğini ifade etti. Ülkeden çıkış yapan ziyaretçi sayısındaki artışın yerli turistlerin yurtdışı tatillerini daha cazip hale getirdiğine dikkat çeken Palandöken, yerli turistlerin yurt içinde tatil şartlarının iyileştirilmesi gerektiğini söyledi.

TURİZMİ YILIN 12 AYI CANLI TUTMAK

Palandöken, turizmi mevsimsellikten kurtararak yılın 12 ayı canlı tutmanın önemine vurgu yaparak, sağlık turizmi, gastronomi turizmi ve kültür turizmi gibi alanlardan daha fazla fayda sağlanması gerektiğini belirtti. Ayrıca, turistlerin sadece otellerle sınırlı kalmayıp şehirlerin özelliklerini, yöresel ürünleri tanıması ve Türk misafirperverliğini deneyimlemesi gerektiğini de ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x