FTX ve Alameda’dan Açıklama: Bu Altcoin’ler Satılabilir!

Müflis kripto borsası FTX, borç geri ödeme planlarını destekleyen kripto varlıklarını tasfiye etmeye devam ediyor. Bu bağlamda FTX, alacaklılara ve müşterilere ek faizle birlikte geri ödemeleri açıkladı. Ancak FTX alacaklıları, geri ödeme planından memnun olmadıklarını söylediler. Bu doğrultuda alacaklılar USD yerine kripto ödemeleri talep ettiklerini belirttiler. FTX ve Alameda varlıları nakde çevirmek isterse yüklü satışlar olabilir.

FTX ve Alameda daha fazla satışa mı hazırlanıyor?

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Nisan’da kripto borsası FTX ve kardeş firması Alameda Research, 98 milyon dolar değerindeki kripto varlıklarının önemli bir bölümünü tasfiye etti. Bildiğimiz gibi FTX, müşterilerine geri ödeme yapmak için Solana (SOL) varlıklarını elden çıkarıyor. Kripto para borsasından gelen bu satışın devam etme ihtimali var.

Blockchain analitik firması Arkham Intelligence’ın verilerine göre, FTX ve Alameda Research ile ilişkili etiketlenmiş cüzdanlar geçtiğimiz ay toplam 97,35 milyon dolarlık tasfiye başlattı. FTX’in elinde 33,85 milyon dolar değerinde BOBA ve 11,22 milyon dolar değerinde ETH var. Ayrıca FTX, FTT arzının %78’inden fazlasını kontrol ediyor. Öte yandan Pantera Capital, FTX’in Solana Holdings’inin satışlarının çoğunu absorbe etti. Bu arada Alameda Research, 140 milyon dolar değerinde WLD, 102 milyon dolar BIT’e sahip. Ayrıca, 93 milyon dolar BTC ve 48 milyon dolar STG dahil olmak üzere çeşitli varlıklarda önemli pozisyonlara sahip. Dolayısıyla, bu iki şirketin ileride hisselerini elden çıkarması için yeterli olasılık var.

FTX ve Alameda’nın elindeki varlıklardan ön plana çıkanlar

FTX’in elindeki tokenlerden değerine göre ilk 10

 1. FTT: 464,12 milyon dolar.
 2. BOBA: 34,03 milyon dolar.
 3. Tether Gold (XAUT): 9,69 milyon dolar.
 4. EURT: 8,79 milyon dolar.
 5. MEDIA: 8,16 milyon dolar
 6. AMPL: 7,35 milyon dolar.
 7. BIT: 6,83 milyon dolar.
 8. ETH: 6,31 milyon dolar.
 9. SRM: 4,49 milyon dolar.
 10. USDC: 3,50 milyon dolar

Alameda Research’ün elindeki tokenlerden değerine göre ilk 10

 1. WLD: 139,25 milyon dolar.
 2. BIT: 102,22 milyon dolar.
 3. BTC: 93,83 milyon dolar.
 4. STG: 48,90 milyon dolar.
 5. AUSDT: 19,94 milyon dolar.
 6. BOBA: 18,12 milyon dolar.
 7. FTT: 16,20 milyon dolar.
 8. YUSD: 11,66 milyon dolar.
 9. VBTC: 6,36 milyon dolar.
 10. ANKRETH: 6,26 milyon dolar.

Tazminat taleplerindeki artış ve alacaklıların talepleri

Bu arada, FTX alacaklarına yönelik yatırımcı ilgisi, alacaklıların çoğunluğu için %118’lik bir kurtarma oranı öngören taslak kurtarma planının ardından arttı. Hâlihazırda 2.100’den fazla talep alan FTXCreditor’un Teknoloji Direktörü Louis Origny, talep satın alma faaliyetlerinde bir artış öngörüyor. Origny bu beklentiye katkıda bulunan iki faktör tespit etti. Bunlardan birincisi, açıklama metninde ABD dışındaki müşteriler için potansiyel %30 vergi stopaj oranına atıfta bulunulması ve bu durumun alacak sahiplerini alacaklarını ikincil piyasada satmaya sevk edebilecek olması. İkincisi ise tüm alacak sahiplerinin USD çeklerini nakde çeviremeyecek olmaları.

Öte yandan, alacaklılar da geri ödeme planına karşı olduklarını dile getiriyorlar. Eldeki birincil sorun, iflas masasının Kasım 2022’de müşteri kripto varlıklarının değerlemesini durdurması. Ayrıca, bunun ayı piyasasının dibine denk gelmesi. Sonuç olarak, FTX alacaklılarının çoğu geri ödemelerini USD yerine kripto varlıklarında geri talep ediyor. Kripto borsası FTX henüz bu konuda bir yanıt vermedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x