Endişeler Yükseliyor! 5 Ayda 100,000 Silah Ruhsatı Verildi

Times of Israel’in 18 Mart tarihli haberine göre İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben Gvir, son zamanlarda ofisinin rekor bir başarıya imza attığını duyurdu. 7 Ekim’den bu yana yapılan 299,354 başvurudan 100,000’den fazla silah ruhsatının onaylandığını belirten Ben Gvir, bu durumu “İsrail’in artık daha güvenli olduğu” şeklinde yorumladı.

SİLAH RUHSATLARI REKOR SEVİYEDE

Ben Gvir, silah ruhsatlarının artışıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu hafta Ulusal Güvenlik Bakanlığında bir kilometre taşına ulaştık: 100.000’inci vatandaşımız silah ruhsatını aldı,” diyerek önemli bir başarıya vurgu yaptı.

SİVİLLERİN KENDİLERİNİ KORUYABİLMESİ

Savaştan bu yana yapılan başvuruların büyük bir kısmının onaylandığını belirten Gvir, “Çünkü silahlar hayat kurtarır,” şeklinde konuştu. Ayrıca, “Felaketin boyutları, sivillerin kendilerini koruyabildikleri yerlerde daha az olduğunu” iddia etti.

FİLİSTİNLİLERİN DURUMU

Filistinlilerin yaşadığı zorluklarla ilgili de konuşan Ben Gvir, “Altı ay önce yaşam hakkının Filistin Yönetimi sakinleri için serbest dolaşım hakkından daha önemli olduğunu söylemiştim. Giderek daha fazla kontrol noktası olmasını, kısıtlamalar getirilmesini bekliyorum. Düşmanlarımız bahane aramıyor; düşmanlarımız sadece bize zarar vermek istiyor,” ifadelerini kullandı.

SALDIRILARDA ARTIŞ GÖRÜLÜYOR

Öte yandan, yerleşimcilerin şiddet eylemlerindeki artış endişe yaratıyor. İsrail ordusu, Batı Şeria’da yaşanan bir yerleşimci saldırısını desteklemek üzere askeri helikopter gönderdi. Bu durum, yerleşimcilere yönelik askeri desteklerin arttığını gösteriyor.

SİLAHLI YERLEŞİMLERİN ARTIŞI

Son aylarda İsrail’deki yasadışı yerleşimlerin ağır silahlarla donatılması, Batı Şeria’daki yerleşimlere yönelik operasyon ihtimalini gündeme getiriyor. Bu durum, bölgede tansiyonun yükselmesine neden olurken, uluslararası toplumun endişelerini de arttırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x